Zkuste zapomenout na peníze

Je to osvědčená metoda, jak udržovat svůj vnitřní kompas v chodu.

Pro mnoho lidí jsou peníze největší brzdou toho, jak být v životě úspěšný. Zní vám to jako paradox? Jako paradox to vypadá do chvíle, než nad tím začnete trochu uvažovat. Je třeba se na toto  tvrzení podívat z více stran a samozřejmě jít trochu do hloubky. Jak mohou být peníze brzdou toho, být úspěšný? Vždyť si to přece protiřečí. Proč to tak vypadá je to, že většina lidí má úspěch s penězi spojený. A to do takové míry, že kvůli penězům které mají, nejsou ochotni být skutečně úspěšní. Zaměřili se pouze na to mít dostatek peněz, a tak rezignovali na to, najít svůj největší talent. Talent, který by je mohl vynést k úspěchu, jenž si teď ani nedovedou představit. Tito lidé mají svá zaměstnání a díky němu si zajišťují fungování v tomto materiálním světě. Jejich práce jim platí složenky, zabezpečuje bydlení a podporuje studium dětí. Potřeba peněz hraje v jejich životě obrovskou roli. Jejich práce jim zajišťuje jejich potřebu peněz dokonale.  Pro velkou skupinu lidí je to skvělé. Ale pro velkou skupinu lidí je to past. I když se zdá, že všechno funguje tak jak má. Má to ale jenom jednu malou chybičku. Jejich život je průměrný. Většinou spíše podprůměrný. To však neznamená, že tito lidé nikdy neměli své plány. Že nikdy neměli sny o tom, jak by chtěli svůj život prožít. Co by chtěli dělat, aby jejich práce byla i tím co je zcela naplňuje. Co jim přináší radost a uspokojení. Určitě většina z nich takové představy měla, a zcela jistě na ně  nezapomněla. Jenom si myslí, že kdyby dělali to, co co by je naplňovalo, že by se tím prostě neuživili. A tak Ty své ideje dnes označují za bláhové nesmysly. Za něco utopického. Tyto své touhy potlačují hned v zárodku. Je to výsledek celoživotního nasměrování společnosti. Začíná to v rodinách a pokračuje to vzdělávacím systémem. 

Kdyby jste se zeptali absolventů škol na prahu dospělého života co by chtěli dělat velká část by  Vám na začátku odpověděla, že vlastně neví, co by měli dělat. Že vlastně nemají ani páru o tom jaká práce by pro ně byla naplňující. Ale kdyby  jste jim navrhli, ať jdou více do hloubky, nakonec by jste se dostali k myšlenkám které mají smysl. Někde v hloubi duše tato mladá generace ještě svoje sny a touhy stále uchovává. Není to tak, že by zmizeli, pouze jsou ukryté někde hluboko, takže nejsou vidět Mnozí  z nich jsou stále  plni ideálů. Ale také i pochyb. Ve skutečnosti velmi dobře ví, jakou cestou by v životě chtěli jít. Chtěli by být kreativní. Chtěli by vytvářet svět  ve kterém by byli v harmonii. Zabývali by se něčím mnohem ušlechtilejším a smysluplnějším, než je pouhé vydělávání peněz za účelem přežití. Ještě si dobře uvědomují, že pokud by smyslem jejich života mělo být pouze to, promrhali by svůj čas, který je jim tady vyměřen. A promarnili by svůj život. Někde v hloubi dobře tuší, že nechtějí dělat věci, které nemají rádi, aby měli peníze na život, který by je nebavil.  Zůstat v to v tom celý život a učit své vlastní děti ke stejnému způsobu žití. Způsobu, ze kterého je nám samým na zvracení a který vlastně nikam nevede. Chtěli by raději krátký život, ve kterém dělají to, co mají rádi, než žít dlouhý život prožitý   způsobem, jenž je prázdný, nudný a skličující. Naneštěstí většina z nich také nabyla přesvědčení, že je to nereálné. Myslí si, že ve světě, který je zaměřený na výkon a na vydělávání a hromadění peněz, by se prostě neuživili.

Zkusme to ale udělat obráceně. Zkuste si představit svět, ve kterém by neexistovaly peníze. Svět, ve kterém by byly již všechny vaše potřeby uspokojeny. Co by jste dělali?  Čím by jste se zabývali? Jak by se změnil svět kolem vás oproti tomu stávajícímu? Pevně věřím tomu, že většina z vás by ihned věděla, čím by svůj život naplnili. Někdo by byl chovatelem koní. Jiný by se věnoval dětem. Další z vás by maloval nebo zabýval se hudbou. Další by se začal věnovat archeologii a někdo další by vytvářel webové stránky a jiný by  zaseorganizoval třeba svatby. Oblasti, do kterých lidé směřují své touhy je nepřeberné množství.  Až v situaci kdy by lidé nebyli paralyzování potřebou a mnohdy i nedostatkem peněz, vyjevilo by se to, co je skryto v jejich podvědomí. Opět by se vynořili touhy, které měli, když byli mladí.  Opět by se objevilo to čiré napojení na to v nás, co je propojeno s něčím převyšujícím naši omezenost a průměrnost. Na něco, co by nás opět pomohlo navést na tu nejlepší cestu pro nás. Směrem, který by nám vyjevil, které jsou ty správné dveře, jenž máme otevřít s důvěrou, že je pro nás připraveno to nejlepší a co nás dovede probudit k dokonalosti. 

Nebojte se dělat to, co milujete. Pokud budete dělat to, co opravdu milujete, je to nejlepší cesta jak se v tom stát mistrem. A mít sami ze sebe dobrý pocit. A zcela jistě se najde dostatek lidí, které budete inspirovat a učit a kteří vám za to poskytnou peníze.

Kam dál?

© 2023 Lubomír Kirman
Vytvořeno Christoph Media Company